Logo

Przygotuj się do zmian w podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.!

Date

Thursday, November 7, 2024

Time

12:00 PM Europe/Warsaw

Convert to my timezone
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
Required fields
If you have already registered and can't locate your registration confirmation email, click here!
The email address is incorrect. Please double-check your email address.

A confirmation email with logging details has been sent to the provided email.

System configuration test. Click here!

Agenda

W wyroku z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21) Trybunał Konstytucyjny uznał obowiązującą na gruncie podatku od nieruchomości definicję budowli za niezgodną z Konstytucją. Jak wskazał Trybunał, wadliwa konstrukcja definicji budowli (polegająca na odwołaniu do nieprecyzyjnych przepisów prawa budowlanego) powoduje, że nie można jej stosować z poszanowaniem standardów konstytucyjnych.

 Bezpośrednim skutkiem wyroku jest zobowiązanie ustawodawcy do wprowadzenia nowych przepisów najpóźniej w styczniu 2025 r.

 Ministerstwo Finansów umożliwiło złożenie deklaracji za 2025 rok do 31 marca 2025 r., pod warunkiem złożenia oświadczenia oraz wpłacenia rat za styczeń, luty i marzec na podstawie uśrednionej kwoty podatku z roku poprzedniego.

 

Zostało niewiele czasu do przygotowania się do nowej sytuacji!

 

Nowe przepisy wprowadzają kluczowe zmiany, które mogą mieć znaczący wpływ na podatników już od 2025 roku. Oto najistotniejsze z nich:

 

  • Rozszerzenie opodatkowania urządzeń technicznych w budynku, gdy są one niezbędne do użytkowania budynku/budowli zgodnie z ich przeznaczeniem, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

 

  • Opodatkowanie od wartości jako budowli obiektów przeznaczonych do celów magazynowych, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego funkcję jest pojemność.

 

  • Kwalifikacja budynku lub budowli będzie zależeć od tego, czy obiekt powstał w wyniku robót budowlanych, co obejmuje także montaż. Dotychczas budowlą mogły być tylko obiekty wzniesione z wyrobów budowlanych.

 

Jednocześnie stworzono listę budowli stanowiącą załącznik do ustawy, która w znacznej części powtarza katalog znany z Prawa budowlanego, ale bez odwołania się do tej ustawy. Dlatego każde z tych pojęć będzie musiało być na nowo autonomicznie interpretowane.

 

Zmiany są na tyle daleko idące, że nawet przedsiębiorcy, którzy dokonali przeglądu rozliczeń na bazie dotychczasowych przepisów, będą zmuszeni do powtórzenia audytu i ustalenia zakresu opodatkowania na nowo.

 

Jednocześnie zmiana może być okazją do weryfikacji rozliczeń za okresy przeszłe i znalezienia ew. oszczędności na bazie dotychczasowych przepisów.


Zapraszamy serdecznie!

Wojciech Pławiak

• Właściciel i założyciel LITIGATO Spory podatkowe.
• Doświadczony radca prawny i doradca podatkowy.
• Kilkunastoletnie doświadczenie w tematyce podatku od nieruchomości, i sporów podatkowych.
• Współtworzył Zespół Podatku od Nieruchomości EY świadczący usługi dla czołowych przedsiębiorstw w Polsce.
• Autor szeregu publikacji dotyczących zagadnień podatku od nieruchomości oraz postępowania podatkowego i sądowego.
• Prowadzący zajęcia z tematyki podatku od nieruchomości na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek doradztwo podatkowe)
• Ekspert Zespołu Podatków i Opłat Lokalnych Rady Konsultacyjnej przy Ministrze Finansów.
• Ekspert BCC w zakresie podatków od nieruchomości i sporów podatkowych